300720131437050097845_2

Altın Portakal yarışı başlıyor

Sosyal Paylaşım

50.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışacak kısa film ve belgeseller belli oldu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı & AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bu yıl Altın Portakal’a başvuran 206 kısa film arasından 20; 99 belgesel film arasından 15 filmin yarışmaya seçildiğini bildirdi.

Başkan Akaydın, belgesel ve kısa filmi desteklemek, genç sinemacıların sektörle bütünleşmelerine destek olmak amacıyla belgesel ve kısa filme sunulan desteğin artırıldığını vurguladı. Akaydın, geçtiğimiz yıl 15 bin TL olan “En İyi Belgesel Film” ödülünün bu yıl 30 bin TL’ye, geçtiğimiz yıl 10 bin TL olan “En İyi Kısa Film” ödülünün bu yıl 15 bin TL’ye yükseltildiğini bildirdi.  “En İyi İlk Belgesel” seçilen filme ise 5 bin TL parasal ödül ve Altın Portakal Heykeli verilecek.

50. Altın Portakal’da en iyi belgesel ödülü için yarışmaya hak kazananlar:

Nilüfer Uzunoğlu “Antigoni Küçük Adamız Hayatımız”

Cem Fakir “Esaret Günlüğü”

Dilek Gökçin “Bûka Baranê”

Piran Aydemir “Fecîra”

Nezahat Gündoğan “Hay Way Zaman”

Hikmet Yaşar Yenigün “İmbatla Dol Kalbim”

Haydar Demirtaş “Misafir”

Doğu Akıncı “Mustafa’nın Yaşam Zinciri”

Özgür Fındık  “Olağan Haller”

Lusin Dink  “Saroyan Ülkesi”

Andrea Luka Zimmerman  “Taşkafa – Bir Sokak Hikâyesi”

Birnur Pilavcı  “Tek Başına Dans”

Caner Canerik “Was”

Deniz Koçak “Yaşam Marangozu”

Deniz Şengeç “Yürümek”

Nilüfer Uzunoğlu, Deniz Koçak, Birnur Pilavcı, Lusin Dink, Deniz Şengeç, Doğu Akıncı ve  Andrea Luka Zimmerman, yarışmaya ilk filmleriyle katılan isimler.

Ön jüri değerlendirmesi sonunda yarışmaya hak kazanan kısa filmler ise şu şekilde;

Cemil Sobacı “2023”

Baki Erdi Mamikoğlu  “Amok Koşucusu”

Mizgin Müjde Arslan  “Asya”

Emre Sert ve Gözde Yetişkin  “Bi’ Garip Adam”

Tufan Taştan  “Bir Kelime”

Ertuğ Tüfekçioğlu  “Çok Uzun Bir Hikayenin Tam Ortası”

Sadık Demiröz  “Resolution”

Ziya Demirel  “Evicko”

Güçlü Aydoğdu  “Hunger”

Rıdvan Çevik “İrfan”

Kudret Güneş  “Jinekolog ve Tercümanı”

Gülistan Acet  “Karpuz Cenneti”

Azra Deniz Okyay “Küçük Kara Balıklar”

Bülent Öztürk  “Küçük Pencereli Evler”

Ahmet Bikiç  “Mama”

Onur Yağız  “Patika”

Yakup Tekintangaç “Qapsûl”

Buğra Dedeoğlu “Şeref Dayı ve Gölgesi”

Ayce Kartal  “Tornistan”

Sevdi Gündüz “Ziman”

Belgesel ve kısa film jürisinde usta isimler var

Belgesel film yarışmasının jürisinde bu yıl usta belgeselci ve yapımcı Nebil Özgentürk, Almanya Belgeselciler Birliği (AGDOK) başkanı ve Avrupa Belgesel Ağı (EDN) yönetim kurulu üyesiThomas Frickel, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazmi Ulutak, Türkiye’nin en önemli belgesel sinema etkinliklerinden olan Documentarist’in kurucularından belgesel yapımcısı -sinema yazarı Necati Sönmez ve haber programları dışında belgesel çalışmalarıyla da tanınan Şehbal Şenyurt Arınlı yer alıyor.

Geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da en iyi yönetmen ve  en iyi ilk film ödüllerini kazanan, 35. Moskova Film Festivali’nden büyük ödülle dönen “Zerre” filminin genç yönetmeni Erdem Tepegöz; film eleştirmeni Serdar Kökçeoğlu; kısa film dalında Altın Palmiye ödüllü yönetmen Rezan Yeşilbaş; ünlü televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu Esra Akkaya ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Zehra Yiğit,Portakal’da bu yıl yarışacak kısa filmleri değerlendirecekler.

 

Leave A Comment?